Füsun Erdoğan’dan Egemen Bağış’a

Hapis gazeteci Füsun Erdoğan, Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan İsveç parlamenterlerine gönderilen mektupta kendisi hakkındaki “bombacı” ve “insan yaralama” iddialarının ispatlanmasını istedi.

Tutuklu gazeteci Özgür Radyo eski Genel Yayın Koordinatörü Füsun Erdoğan, Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan İsveç parlamenterlerine gönderilen mektupta kendisi hakkındaki iddialarını ispatlanmasını istedi.
Erdoğan, Bakan Egemen Bağış’ın danışmanı Selçuk Gökaltun’un gönderdiği mektupla ilgili “Silahla adam yaramla ve binalara patlayıcı maddelerle zarar verme gibi suçları işlediğimi iddia edecek kadar pervazsızlaşmıştır” diyerek bu iddiaların, yargılandığı MLKP davası ve iddianamesi üzerinden kanıtlanmasını istedi.
Tutuklu bulunduğu Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nden gönderdiği mesajda Erdoğan şunları ifade etti:
“Türkiye’de tutuklu gazeteciler sorunu ne zaman gündeme gelse, Başbakan Erdoğan başta gelmek üzere hükümet sözcüleri ve üyelerinin yaptıkları açıklamalarla gerçekleri çarpıtmakta hiçbir sınır tanımadıkları bilinen bir gerçek.
“Hükümetin tutuklu gazeteciler sorununda bir klasik haline gelen bu tutuklamalarına malzeme bulma ihtiyaç ve çabaları artık kendi savcılarının hazırladıkları iddianameleri de aşıyor.”
“56 gazeteci terörist”

Erdoğan gazeteci meslek örgütlerini ve kamuoyunu bu konuda tepki göstermeye çağırdı.
Fırat Haber Ajansı imzalı Özgür Gündem Gazetesi’nde yer alan habere göre Gökaltun, Başbakan’ın İsveç ziyaretinde toplantı yaptığı İsveç Parlamento Başkanı Per Westerberg ile diğer dış politika sözcülerine gönderdiği mektupta Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPI) 56 hapis gazeteci ile ilgili şu açıklama yapılıyor:
* 56 gazeteciden ikisi tahliye edilmiştir.
* 21’i çeşitli suçlardan dolayı hüküm giymiştir.
* 33’ü devam eden davalardan tutuklu bulunuyor.
* 33 gazeteci PKK/KCK davalarından, 8’i Ergenekon, 4’ü MLKP/MK, 3’ü TKP (ML) TİKKO, 7’si DHKP-C, 1’i İBDA-C davasından yargılanıyor.
* 20’si silahlı terör örgütü üyesi olmak, 18’i terör örgütüyle ilişkili olmak ve propagandasını yapmak, 1’i ulusal birlik ve toprak bütünlüğünü ihlal, 8’i anayasal düzeni zorla değiştirmeye çalışmak ve hükümete karşı darbe, 4’ü cinayete teşebbüs ve tehdit, 3’ü tehlikeli maddelerin izinsiz depolanması ve belgede sahtecilik suçlarından yargılanıyor. (EA)

Elif Akgül | Bianet

Advertisements