Adalet Çadırı ve Açlık Grevi Eylemi

Basına, insan hakları savunucularına, adalet ve özgürlükten yana olan vicdan sahibi herkese;

Biliyor musunuz?
Türkiye’de 10 larca tutuklu gazeteci var. Annem Füsun ERDOĞAN onlardan biri. Diğer gazeteciler, avukatlar, sendikacılar ve öğrenciler gibi polis ve savcı komplosuyla tutuklandı. Güvenilmez ilan edilip kapatılan Özel Yetkili Mahkemeler’den birinde yargılandı. Ağırlaştırılmış müebbetin yanı sıra binlerce yıl ağır hapis cezasına mahküm edildi. Adil bir biçimde yargılanmadı ve hiç bir delile dayanılmaksızın cezası verildi.
Annemin yaşadığı adaletsizliğe ve tutuklu gazeteciler gerçeğine dikkat çekmek, müdahil olmaya çağırmak amacıyla üç gün sembolik bir açlık grevi yapacağım. İyiden, doğrudan, insan haklarından ve onurundan yana olan vicdan sahibi herkesi benim yanımda olmaya çağırıyorum.
Adalet çığlığımı duyun.
Annem için özgürlük istiyorum.
Dayanışmaya, sahiplenmeye, müdahil olmaya çağırıyorum.
Yarın sıra size gelebilir.

Aktaş Erdogan

****************************************

Hollanda Gezi Dayanışması çağrısı:

Füsun Erdoğan derhal serbest bırakılsın!

Toplumsal muhalefeti bastırmak ve sindirmek adına her yolu mübah gören AKP iktidarı özellikle son yıllarda saldırılarını daha fazla arttırmış bulunmaktadır. Terörle Mücadele Kanunu’na dayanarak muhalif kesimlere karşı ‘terör’ estirilirken, bundan gazeteciler de paylarını almaktadır. Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ)’nin yaptığı açıklamaya göre, Türkiye tutuklu gazeteciler
sıralamasında, dünyada iki yıldır üst üste ilk sırada yer almaktadır. Füsun Erdoğan da şu anda hiç bir meşruiyeti kalmayan Özel Yetkili Mahkemeler tarafından, hiç bir kanıt olmadan, müebbet hapis cezası alan tutuklu bir gazetecidir. Füsun Erdoğan’ı sorumlu tuttukları eylemlerle ilgili hiç bir kanıta sahip olmadıkları halde, keyfi bir şekilde binlerce yıl hapis cezası verilmiştir. Bizler bu çarpık kanunları, yargıyı, devleti tanımıyor ve Füsun Erdoğan’ın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz!

Hollanda devleti vatandaşı olan Füsun Erdoğan’a sahip çıkmalıdır!

Türkiye’de baskıyla, yasaklarla, işkencelerle, müebbet hapis cezalarıyla basın özgürlüğü ihlal edilmektedir. Sahte belgeler ile müebbet cezasına çarptırılan Füsun Erdoğan da bu şekilde susturulmaya çalışılmaktadır. Hollanda vatandaşı olan Füsun Erdoğan’ın bu haksız yargılamasına karşı Hollanda devleti de tavrını göstermelidir. Dış işleri bakanı Timmermans bir yandan dava sürecini takip ettiğini ifade ederken, diğer taraftan gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında Türkiye’nin demokratileşme yolunda ciddi adımlar attığını açıklamaktadır. Bizler, Hollanda Gezi Dayanışması olarak, bu tutumu kınıyor ve Hollanda devletinin Füsun Erdoğan’ın serbest bırakılması için somut adımlar atmasını talep ediyoruz!

Tutuklu gazeteciler için mücadeleye omuz verelim!

Hollanda Gezi Dayanışması olarak, hem Füsun Erdoğan, hem de diğer gazeteci tutsakların aldıkları cezaları protesto ediyoruz. Bu adaletsizliğe karşı yürütülen mücadeleye hepimizin omuz vermesi gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca vatandaşı olduğumuz ülkenin, Hollanda’nın vurdumduymazlığını kabul etmiyoruz. Bu nedenle, Füsun Erdoğan’ın oğlu Aktaş Erdoğan’ın 12-13-14 mart tarihlerinde sürdüreceği açlık grevi eylemini destekliyor ve herkesi dayanışma göstermeye çağırıyoruz.

Gazeteciler terörist değildir! Füsun Erdoğan’a özgürlük!

Hollanda Gezi Dayanışması

 

Cadirin kuruluacagi yerler ve saatler/ schedule of the Tent of Justice

12th March: 10.00- 18.00 (Bezuidenhoutseweg 67, 2594 AC Den Haag)
13th March: 10.00- 18.00 (het Plein)
14th March: 10.00- 18.00 (het Plein)
16.30-18.00 da eylemin sonlandirilisi ve basin aciklamasi/ending protest and press release. (het Plein)

Advertisements