Füsun Erdoğan için Strasbourg’a heyet gitti

Gazeteci Füsun Erdoğan 7,5 yıldır tutuklu. Geçtiğimiz Şubat ayında tutukluluk süresini 5 yılla sınırlandıran düzenlemeye rağmen serbest bırakılmayan Erdoğan ile diğer tutuklu gazeteciler için toplanan bir heyet, Avrupa Konseyi üyeleriyle görüşmek üzere Strasbourg’a gitti.

Hollanda Parlamentosu milletvekili Pieter Omtzigt ve Af Örgütü Temsilcisi Sebastian Rietz öncülüğündeki heyette, Füsun Erdoğan’ın ailesi ve avukatı ile CHP milletvekilleri Melda Onur, Hüseyin Aygün, BDP Avrupa Konseyi Temsilcisi Faik Yağızay ve eski Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçi de bulunuyor.

Heyet ilk olarak, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde BİR BASIN TOPlantısı düzenledi. Toplantıda söz alan CHP’li vekil Melda Onur “Türkiye’de iktidara muhalif olan gazeteciler bir yol ve yöntem bulunarak, ceza gerektiren kulplar takılarak tutuklanıyor ve ağır cezalara mahkum ediliyorlar” dedi.

7,5 yıldır tutuklu bulunan gazeteci Füsun Erdoğan için heyet bugün Avrupa Konseyi üyeleri ile görüşecek.

Bu arada, Dünya Gazeteciler ve Yayıncılar Birliği, tutuklu gazeteciler için 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ne dek sürecek 30 günlük bir kampanya başlattı. Kampanyayı internet sitesinden ve Twitter’da #freethepress tag’iyle takip edilebiliyor.

cnnturk.com

Advertisements